Home Phone

کمربند طبی TLSO

کمربند طبی TLSO

کمربند طبی TLSO یک نوع ارتز ستون فقرات است که برای ایجاد استقامت و پشتیبانی در منطقه تحتانی و ستون فقرات استفاده می شود. TLSO مخفف “Thoracolumbosacral Orthosis” است که به معنی کمربند آتل سیس سینه، فقرات شکمی و سرخرگ استخوانی است.
این کمربند معمولا برای محافظت و ایجاد حالت درست در استخوانهای قسمت فوقانی و پایین بدن استفاده می شود. این نوید معمولا برای افرادی که مشکلاتی مانند فشردگی فقرات، شکستگی های فقرات، فرماندهی پستان و یا استئوپروز دارند تجویز می شود.
کمربند طبی TLSO برای اصلاح انحنای غیر طبیعی در استخوانها و جلوگیری از آسیب در صورتی که افراد نیاز به پشتیبانی اضافی دارند مفید است. این کمربند به شکلی طراحی شده است که فشار مخصوص به مناطق مشخص از بدن اعمال کرده و به افراد کمک می کند تا حرکتهای خود را محدود کنند و استقامت بیشتری در استخوانها داشته باشند.

ویژگی های کمربند طبی TLSO

 • پشتیبانی از کمر: کمربند TLSO (Thoracic Lumbar Sacral Orthosis) برای حفظ و پشتیبانی از منطقه کمر تا قسمت سینه و قسمت پایینی کمر طراحی شده است.
 • تنظیمات قابل تنظیم: برخی از کمربندهای TLSO دارای تنظیمات قابل تنظیم هستند که به شخص استفاده کننده اجازه می دهد تا اندازه و فشار مناسب را برای خود تنظیم کند.
 • ساخته شده از مواد مقاوم: کمربندهای TLSO اغلب از مواد مقاوم و پشتیبان استفاده شده اند که به کاربر کمک می کند تا از پشتیبانی و حفظ درستی برخوردار باشد.
 • راحتی استفاده: بسیاری از کمربندهای TLSO دارای طراحی هایی هستند که تنفس آزاد برای کاربر فراهم می کنند، در حالی که هنگام استفاده از آنها راحتی حفظ می شود.
 • محدودیت در حرکت: کمربندهای TLSO به کمک محدود کننده ها و پشتیبانی های موجود در آنها حرکت های غیر طبیعی و ناحیه کمر را محدود می کنند و کاربر را از صدمات بیشتر محافظت می کنند.
 • استفاده در درمان: این نوع از کمربندها عموما برای درمان مشکلات مربوط به ناحیه کمر مانند شکستگی های استخوانی، اختلالات فقرات و … به کار می روند.

کمربند طبی TLSO

کاربرد کمربند طبی TLSO

از کاربردهای اصلی کمربند طبی TLSO می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. حمایت از ناحیه پشت:

این کمربند برای حمایت از مهره‌ها، عضلات و لیگامنت‌های ناحیه پشت استفاده می‌شود و به جلوگیری از خم شدن اضافی یا حرکات نادرست ستون فقرات کمک می‌کند.

۲. درمان شکستگی مهره:

برای افرادی که دچار شکستگی مهره‌ها شده‌اند، کمربند TLSO به عنوان جزءی از درمان استفاده می‌شود تا کمک به بهبود و بهبودی سریعتر آسیب‌های مهره‌ای شود.

۳. کاهش درد عضلانی:

افرادی که دچار درد مزمن عضلانی در ناحیه پشت و بخصوص ناحیه پایین آن هستند می‌توانند با استفاده از کمربند TLSO درد خود را کاهش دهند و حالت آسودگی به بدن خود بدهند.

۴. ترمیم نقاهت بیماری‌های فلج:

برای بیماران با فلج و ناتوانی حرکتی، کمربند TLSO می‌تواند به عنوان یک وسیله کمکی استفاده شود تا بتوانند بهتر و سریعتر حرکت کنند و فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهند.

با این حال، قبل از استفاده از کمربند TLSO، بهتر است با یک پزشک یا متخصص ترابرد مشورت کنید تا مطمئن شوید که این وسیله مناسب برای وضعیت خاص شما است.

 

مزایای کمربند طبی TLSO

 • اصلاحی: کمربند طبی TLSO می تواند به اصلاح تنبلی عضلات و تنظیم قوام بدن کمک کند.
 • حفاظت: این کمربند باعث حفاظت از ناحیه کمر می شود و می تواند از آسیب دیدن و تصادف جلوگیری کند.
 • پشتیبانی: TLSO به بیمار بیشتر پشتیبانی می دهد و می تواند در بهبود ناتوانی و استقامت بدن کمک کند.
 • راحتی و قابل حملیت: این کمربند بسیار سبک و قابل حمل است و می تواند راحتی بیمار را افزایش دهد.
 • تسهیل در فعالیت های روزمره: TLSO می تواند به بیمار کمک کند تا بهتر در فعالیت های روزمره شرکت کند و از توانایی بدن خود استفاده کند.
 • افزایش کیفیت زندگی: با استفاده از این کمربند، بیمار می تواند بهبود یافته و بهتر از زندگی خود لذت ببرد.

معایب کمربند طبی TLSO

 • قابلیت حرکت محدود: استفاده از کمربند طبی TLSO ممکن است باعث محدودیت در حرکت بدن شود و باعث مشکلات در انجام فعالیت‌های روزمره شود.
 • عدم تهویه مناسب: برخی از افراد ممکن است احساس گرمای بیشتری نسبت به کمربند TLSO داشته باشند به دلیل عدم تهویه مناسب آن.
 • احساس ناراحتی: استفاده از کمربند طبی TLSO ممکن است باعث احساس ناراحتی و عدم راحتی در برخی افراد شود.
 • محدودیت در پوشش لباس‌ها: انداختن لباس‌ها و پوشیدن آنها ممکن است با کمربند TLSO مشکلی باشد و نیاز به کمک دیگران برای پوشیدن لباس‌ها داشته باشید.
 • احتمال ایجاد آسیب: اگر کمربند TLSO به طور نادرست استفاده شود یا نباید شود، ممکن است باعث آسیب دیدگی به بدن شود.
 • افزایش وابستگی: استفاده مداوم از کمربند طبی TLSO ممکن است باعث افزایش وابستگی به آن شود و باعث کاهش قدرت عضلات محیطی شود.

کمربند طبی TLSO

نحوه بستن کمربند طبی TLSO

برای بستن ارتز کمربند طبی TLSO (حمایت کمری تمام بدن) به طور صحیح، ابتدا کمربند را دور کمر خود بگذارید. سپس روی دو نوار ولکرو آنتهای آن را با هم بسته و تنظیم کنید تا به اندازه مناسب بر روی کمر شما بوده و به شکل صحیح فشرده شود. در ادامه، روی نوارهای دیگر ولکرو را بحرین سینه خود ببندید و تنظیم کنید. مطمئن شوید که کمربند ارتفاع مناسبی بر روی کمر و قفسه سینه شما قرار دارد و به شما کمک کند تا استقامت و حرکت خود را بهبود دهید.

 

عوامل موثر بر قیمت کمربند طبی TLSO

۱. جنس مواد استفاده شده:

نوع و کیفیت مواد استفاده شده در تولید کمربند طبی TLSO می‌تواند تأثیر زیادی بر قیمت آن داشته باشد. معمولاً کمربندهای با مواد پیشرفته و مقاومت بالا گران‌تر از کمربندهای ساده و با کیفیت پایین هستند.

۲. اندازه و شکل:

اندازه و شکل کمربند TLSO نیز می‌تواند قیمت آن را تحت تأثیر قرار دهد. کمربندهای با اندازه‌های خاص و شکل‌های پیچیده ممکن است گران‌تر از کمربندهای استاندارد باشند.

۳. تکنولوژی و نوآوری:

کمربندهای TLSO هوشمند و با قابلیت‌های متنوع نیز معمولاً قیمت بالاتری دارند. این امکانات می‌توانند شامل سیستم‌های تنظیم فشار و حرارت، اتصال به اپلیکیشن‌های موبایل و غیره باشد.

۴. برند و شرکت تولید کننده:

برند و شرکت تولید کننده کمربند TLSO نیز می‌تواند تأثیری بر قیمت آن داشته باشد. برندهای معتبر و محبوب ممکن است قیمت بالاتری داشته باشند مقایسه با برندهای غیر معروف.

۵. ارسال و نصب:

هزینه‌های ارسال و نصب کمربند TLSO نیز بر قیمت آن اثر می‌گذارد. اگر کمربند نیاز به تنظیم و نصب خاصی داشته باشد، ممکن است هزینه کلی افزایش یابد.

برند های تولید کننده کمربند طبی TLSO

۱. فیترا (Fitra)
۲. اورتکس (Orthex)
۳. آرتا پلاس (Arta Plus)
۴. اوریمد (Orymed)
۵. آریان (Aryan)
۶. تکنومد (TechnoMed)
۷. آریاد (Ariad)
۸. آرتریکس (Artrix)
۹. امپلی‌اور (AmpleOver)
۱۰. اورتومد (OrthoMed)

کمربند طبی TLSO

نکات مهم در استفاده از کمربند طبی TLSO

۱. ابتدا با اتصال و پیچیدن کمربند طبی TLSO، مطمئن شوید که اندازه و تنظیم آن صحیح است و به اندازه دقیق بدن شما می‌بندد.
۲. کمربند TLSO باید به طور منظم و مورد نیاز به مدت ۲۳ ساعت در روز استفاده شود، به طوری که برای خوابیدن باز نشود.
۳. حین استفاده از کمربند طبی TLSO، مطمئن شوید که نبض و عروق دست و پاهایتان قطع نشده‌اند و شما هیچ علامت سردی، درد یا فشار غیرعادی ندارید.
۴. در صورت داشتن هر گونه سوال یا مشکل درباره استفاده از کمربند TLSO، به پزشک یا فیزیوتراپیست خود مراجعه کنید.
۵. همیشه کمربند TLSO را با همراه داشته باشید، به ویژه حین حرکت، تمرین یا فعالیت‌های روزانه.
۶. از خم شدن و پیچش بدن خود حین استفاده از کمربند TLSO پرهیز کنید تا دستگاه را به درستی عملکردی فراهم کنیم.
۷. کمربند TLSO را به دور از حرارت شدید و آفتاب مستقیم نگهدارید، زیرا ممکن است به سبب آن دچار خرابی شود.
۸. هر چند در صورت نیاز ممکن است کمربند TLSO قابل تنظیم باشد، اما انجام هر تنظیمات و تغییرات احتمالاً نیاز به راهنمایی پزشک یا فیزیوتراپیست خواهد داشت.

طراحی و ساخت کمربند طبی TLSO

همانطور که قبلا گفتیم کمربند طبی TLSO یا کمربند ساپورت کمربند یک وسیله پزشکی در ارتوپدی فنی است که بعضی از افراد ممکن است برای حمایت و استحکام کمر خود استفاده کنند.
برای طراحی و ساخت کمربند طبی TLSO، ابتدا باید اندازه و شکل کمر فرد مورد نظر را اندازه گیری کرد. سپس بیماری یا شرایط پزشکی فرد را مشخص کرده و نیازهای آن را تعیین کرد. بر اساس این اطلاعات، یک مهندس پزشکی یا تکنسین ساخت وسایل پزشکی می تواند یک کمربند TLSO مناسب برای فرد طراحی کند.
کمربند طبی TLSO معمولا از جنس مواد سخت مانند پلاستیک یا فلز ساخته می شود تا استحکام و پایداری بالا داشته باشد. همچنین بعضی از مدل های کمربند TLSO دارای بخش های قابل تنظیم هستند که به فرد امکان تنظیم فشار و حرکت را می دهند.
در نهایت، قبل از استفاده از کمربند طبی TLSO باید اطمینان حاصل شود که درست طراحی شده و ساخته شده است و با نیازهای و شرایط فرد همخوانی دارد. همچنین باید افرادی که از این کمربند استفاده می کنند، دستورالعمل های استفاده و مراقبت صحیح را بشناسند و رعایت کنند.